ProfesyonelYurt DışıNakliyat

International Transportation   444 943

Uluslararası Taşımacılık Nedir?

Ülkemizden eşyaların, ürünlerin ya da malların ülke dışına çeşitli ulaşım araçları kullanılarak taşınması işlemidir. Uluslararası Nakliyat ülke içerisindeki yapılan nakliyat hizmetinden farklı şekilde yapılmaktadır.

Uluslararası Nakliyat Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Fastcoon Uluslararası taşımacılık hizmetinde aşağıda belirtilen bütün hususları karşılamaktadır. Deneyimli şoför ve profesyonel ekibi ile yurt dışı taşımacılığında da yine en iyi hizmeti sunmayı şiyar edinmiştir. Geniş ulaşım ağı ile dünyanın her tarafında eşyalarınızı ya da yüklerinizi güvenle taşımanızı sağlamaktadır.

  • Bu hizmeti legal ve faaliyet belgeleri ile yapan firmalar ile çalışmak gerekmektedir.
  • Uluslararası nakliyat hizmeti aldığınız firmanın sektördeki tecrübe ve referansları incelenmelidir. Kurumsallıktan uzak ve deneyimsiz firmalar ile çalışmak sizi maddi ve manevi zarara uğratabilir.
  • Taşınacak yük-eşyaların hangi ulaşım aracı ile taşınacağına karar vermek ve bu karardan sonra hizmet alınan firmanın gerekli ulaşım araçlarına sahip olup olmadığını öğreniniz.
  • Araçların donanım ve bakım belgelerini ilgili firmadan isteyerek muayene ve yeterlilik belgelerini sorgulayınız.
  • Çalışacağınız firmanın ekip üyelerini sektördeki deneyimleri hakkında bilgi alınız.
  • Çalışılacak firmanın ulaşım ağının ve hizmetlerinin dünyanın her yanına yayılıyor olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Uluslarararsı Taşımacılıkta Hangi Araçlar İle Taşıma İşlemi Yapılmaktadır?

Yurt dışı taşımacılığında 4 farklı şekilde eşya-yük taşıma işlemi yapılmaktadır.

1- Karayolu Taşımacılığı

Genellikle ülkemize yakın komşu ülkelere yapılan nakliye hizmetidir. Taşınacak ürünler/mallar kamyonlara yüklendikten sonra donanımlı araçlar ile varış ülkesine doğru yola çıkar. Varış noktasında güvenli bir şekilde yükler kamyonlardan indirilerek taşıma işlemi tamamlanmış olur.

Karayolu taşımacılığında;

  • Nakliye hizmetinde kullanılan kamyonların donanımlı, bakımlı ve periyodik muayenelerinin kesinlikle yapılmış olduğuna dikkat ediniz.
  • Şoförlerin deneyimli ve varış ülkesi hakkında bilgi sahibi olması da yine dikkat etmeniz gereken bir diğer husustur.

2- Deniz Yolu Taşımacılığı

Özellikle büyük firmaların fabrikaların en çok kullandığı nakliye hizmetidir. Deniz yolu ile çok büyük yükleri taşıma imkanı oluşmaktadır. Taşınacak yükler konteynerlara istiflenir, daha sonra ise bu konteynarlar yük gemilerine yüklenir. Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olduğundan dolayı birçok ülkeye deniz yolu ile taşıma işlemi gerçekleştirilmektedir.

3- Tren Yolu Taşımacılığı

Her ne kadar modası geçmiş gibi görünsede daha az maliyetli olduğundan dolayı tren yolu ile nakliye hizmeti hala yapılmaktadır. Taşınacak yükler vagonlara yüklenir daha sonra yük treni varış ülkesine doğru yola çıkar. Tren yolu ile taşıma işlemi oldukça güvenli ve daha az maliyetlidir.

4- Hava Yolu İle Uluslararası Nakliyat

Yüklerin ya da eşyaların hızlı bir şekilde yerine ulaşmasını isteyen kişilerin ya da firmaların seçtiği taşıma yoludur. Havayolu ile çok büyük yükler taşınamamakta ama diğer ulaşım araçlarına göre çok daha hızlı bir şekilde eşyalar yerlerine ulaştırılmaktadır. Bu nedenle bir çok firma daha fazla maliyetli olmasına rağmen hava yolu ile taşıma işlemini seçmektedir.

Uluslararası Nakliyatta Gümrük Hizmetleri Nasıldır?

Nakliye firmasının yüklerini taşımak isteyen firmalara yeterli bilgiyi aktarması gerekmektedir. Eşyaları karşı tarafta teslim alacak firma ile gönderici firma arasındaki nakliye sürecini şeffaflıkla yönetmeli ve sürekli bilgilendirmelidir. Gümrükte eşyaların takılı kalması, el konulması ya da geçişine izin verilmemesi durumunda firmalar maddi zarara uğramaktadırlar. Bu nedenle, Nakliyatı olacak ürünlere ilişkin gümrük fiyat beyannamesi, gümrük fiyatlarını düzenlenme beyannamesi ve ürünün sorunsuz bir şekilde geçişini sağlayacak bütün evrakların tas tamam gümrüğe teslim edilmesi gerekmektedir.

Fastcoon ile eksiksik bir transfer sürecini hemen başlatın. Almanya, Gürcistan, İran, Irak, Bulgaristan, Rusya ya da dilediğiniz ülkeye yüklerinizi güvenle taşıyalım. Gümrük ya da farklı bir sorun ile uğraşmadan vaktinde yerine ulaştıralım.